V šprinte prekvapivo triumfovala Akimovová, bodovala aj Gereková

16.12.2016 Celý región

Nové Město na Moravě 16. decembra (TASR) - Ruska Taťjana Akimovová sa stala prekvapujúcou víťazkou šprintu 3. kola Svetového pohára biatlonistiek. Na 7,5 km trati za ňou v Novom Měste na Moravě skončila ďalšia menej známa Francúzka Anais Chevalierová (+4,3 sekundy), na tretiu priečku sa zaradila Američanka Susan Dunkleeová (+5,1). Zo slovenskej trojice na štarte bodovala do SP 29. Jana Gereková (+1:13,8), 60. skončila Paulína Fialková (+1:57,8) a 93. Ivona Fialková (+3:50,7). V priebežnom hodnotení SP vedie po šiestich pretekoch Nemka Laura Dahlmeierová.

Na strelnici 96 štartujúcim dosť fúkalo a keďže ortuť teplomera klesla pod bod mrazu, diváci sa zohrievali v piatkovom podvečere najmä hlučným povzbudzovaním. Trať bola rýchla, aj zľadovateľná, nebezpečná najmä v zjazdoch. Slovenská výprava sa spoliehala najmä na Kuzminovú, ktorá do SP vstúpila týždeň predtým práve v šprinte a v slovinskej Pokljuke skončila šiesta. Štartovať mala ako 30-ta, no pre virózu a zvýšenú teplotu nenastúpila. Za veľkú favoritku sa považovala Nemka Dahlmeierová a v úvodnej streľbe ležmo to aj potvrdila. Stojku však nezvládla a rozlúčila sa s vidinou umiestenia na stupňoch. Šprint výborne rozbehla Češka Koukalová, po streľbe ležmo viedla, v stoji však stroskotala s tromi chybami. O víťazstvo nakoniec bojovali úplne nečakané biatlonistky, po streľbe stojmo viedla Francúzka Chevalierová pred Američankou Dunkleeovou o 1,3 sekundy a pred Ruskou Akimovovou o 2,8 sekundy, v cieli bola najlepšia 26-ročná Ruska. Tak ako Chevalierová ani ona ešte nikdy nefigurovala v SP medzi tromi najlepšími.

Paulína Fialková (bilancia streľby 0-3) po ležke zaostávala za Koukalovou len o 16,5 sekundy, aj medzičas s 10. priečkou bol sľubný, nepresnosti sa jej nakopili až v stojke na ôsmom, deviatom a poslednom desiatom terči. Jana Gereková (0-1) predtým v Pokljuke neštartovala, v ležke bola bezchybná, v stoji minula štvrtý terč a po dlhšom čase si pripísala body do SP. Ivona Fialková (1-4) nezvládla hlavne stojku so štyrmi trestnými okruhmi.

Výsledky

šprint na 7,5 km: 1. Taťjana Akimovová (Rus.) 21:58,9 (0 tr. okr.), 2. Anais Chevalierová (Fr.) +4,3 (0), 3. Susan Dunkleeová (USA) 5,1 (0), 4. Laura Dahlmeierová (Nem.) 16,5 (2), 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 18,2 (2), 6. Justine Braisazová (Fr.) 18,4 (2), 7. Dorothea Wiererová (Tal.) 23,4 (1), 8. Anais Bescondová (Fr.) 24,8 (0), 9. Fanny Horn Birkelandová (Nór.) 29,4 (1), 10. Franziska Preussová (Nem.) 30,9 (1), ...29. Jana Gereková 1:13,8 (1), 60. Paulína Fialková 1:57,8 (3), 93. Ivona Fialková (všetky SR) 3:50,7 (5)